
You can check the price history of EVM 2GB Nvidia GeForce GT610 Graphics Card - DDR3 - VGA, HDMI, DVI Outputs - High-Resolution 1920x1080 - Heat Sink with Fan - PCIe 2.0 Support - 3 Years Warranty (Graphic P) (GT-610) here. This product's current Price in India is ₹2,999. The average and highest prices are ₹2,032 and ₹3,339 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,399 |
|---|---|
| 4th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹2,032 |
| Based on 384 days price tracking | |
| Highest Price | ₹3,339 |
| 22nd Jan 2026 | |
| Price | ₹2,999 |
|---|---|
| MRP | ₹7,499 |
| Savings | ₹4,500 |
| Discount | 60.00% |
| Product Name | EVM 2GB Nvidia GeForce GT610 Graphics Card - DDR3 - VGA, HDMI, DVI Outputs - High-Resolution 1920x1080 - Heat Sink with Fan - PCIe 2.0 Support - 3 Years Warranty (Graphic P) (GT-610) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DPB2ST8B |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVM |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | EVM |
| Model Number | 2GB GT-610 |
| Model Name | NVIDIA GEFORCE GT610 2GB GRAPHIC CARD |
| Dimensions | 20.8 x 5 x 0.1 cm; 500 g |
| Country of Origin | China |




EVM 2GB Nvidia GeForce GT610 Graphics Card has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 41 individual ratings. You can rate this product at product review page.