
You can check the price history of EVM 4GB Nvidia GeForce GT730 Graphics Card - DDR3 - VGA, HDMI, DVI Outputs - High-Resolution 1920x1080 - Heat Sink with Fan - PCIe 2.0 Support - 3 Years Warranty (EVM-GT730) here. This product's current Price in India is ₹4,399. The average and highest prices are ₹2,998 and ₹5,069 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,499 |
|---|---|
| 3rd Apr 2025 | |
| Average Price | ₹2,998 |
| Based on 383 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,069 |
| 13th Dec 2025 | |
| Price | ₹4,399 |
|---|---|
| MRP | ₹10,499 |
| Savings | ₹6,100 |
| Discount | 58.10% |
| Product Name | EVM 4GB Nvidia GeForce GT730 Graphics Card - DDR3 - VGA, HDMI, DVI Outputs - High-Resolution 1920x1080 - Heat Sink with Fan - PCIe 2.0 Support - 3 Years Warranty (EVM-GT730) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DPB1WQSX |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVM |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | EVM |
| Model Number | 4GB GT-730 |
| Model Name | NVIDIA GEFORCE GT610 2GB GRAPHIC CARD |
| Dimensions | 20 x 15 x 0.1 cm; 300 g |
| Country of Origin | China |




EVM 4GB Nvidia GeForce GT730 Graphics Card has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 41 individual ratings. You can rate this product at product review page.