
You can check the price history of EVM GeForce GT610 Graphics Card GPU | 2GB DDR3 | PCIe 2.0 | HDMI VGA DVI | 1080p Full HD | Heat Sink Fan Cooling | Low Profile | Desktop Compatible | Stable Performance | 3 Year Warranty (EVM-GT610) here. This product's current Price in India is ₹2,999. The average and highest prices are ₹2,097 and ₹3,339 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,399 |
|---|---|
| 4th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹2,097 |
| Based on 427 days price tracking | |
| Highest Price | ₹3,339 |
| 22nd Jan 2026 | |
| Price | ₹2,999 |
|---|---|
| MRP | ₹7,499 |
| Savings | ₹4,500 |
| Discount | 60.00% |
| Product Name | EVM GeForce GT610 Graphics Card GPU | 2GB DDR3 | PCIe 2.0 | HDMI VGA DVI | 1080p Full HD | Heat Sink Fan Cooling | Low Profile | Desktop Compatible | Stable Performance | 3 Year Warranty (EVM-GT610) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DPB2ST8B |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVM |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Category | Graphics Cards |
| Product Manufacturer | EVM, Toll Free No: 180 010 20432 or Email us on support@evmzone.com |
| Model Number | 2GB GT-610 |
| Model Number | 2GB GT-610 |
| Model Name | NVIDIA GEFORCE GT610 2GB GRAPHIC CARD |
| Dimensions | 20.8 x 5 x 0.1 cm; 500 g |
| Country of Origin | China |




EVM GeForce GT610 Graphics Card GPU has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 44 individual ratings. You can rate this product at product review page.