
You can check the price history of Axvolt Crysta 3000 Watt Copper Step Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | 2 Universal Sockets | 2-Year Warranty here. This product's current Price in India is ₹9,485. The average and highest prices are ₹8,889 and ₹9,985 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,425 |
|---|---|
| 2nd Apr 2023 | |
| Average Price | ₹8,889 |
| Based on 1682 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,985 |
| 11th Aug 2025 | |
| Price | ₹9,485 |
|---|---|
| MRP | ₹17,500 |
| Savings | ₹8,015 |
| Discount | 45.8% |
| Product Name | Axvolt Crysta 3000 Watt Copper Step Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | 2 Universal Sockets | 2-Year Warranty |
|---|---|
| Store Product Code | B095C3J5XV |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 7.2 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Crysta 3000W |
| Model Number | Crysta 3000W |
| Dimensions | 19D x 18W x 18H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt Crysta 3000 Watt Copper Step Down has 7.2 rating out of 10. This average rating is consist of 20 individual ratings. You can rate this product at product review page.