
You can check the price history of Axvolt Elite 1000W Step-Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy-Duty Transformer | Digital Display & Thermal Reset Protection | Universal Socket for US & Japan Appliances in India here. This product's current Price in India is ₹5,224. The average and highest prices are ₹4,697 and ₹5,499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,225 |
|---|---|
| 5th Apr 2023 | |
| Average Price | ₹4,697 |
| Based on 1286 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,499 |
| 27th Jan 2026 | |
| Price | ₹5,224 |
|---|---|
| MRP | ₹7,900 |
| Savings | ₹2,676 |
| Discount | 33.87% |
| Product Name | Axvolt Elite 1000W Step-Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy-Duty Transformer | Digital Display & Thermal Reset Protection | Universal Socket for US & Japan Appliances in India |
|---|---|
| Store Product Code | B0BDSSX1YV |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT STABILIZER AHMEDABAD GUJARAT. Contact no - 9428273180 |
| Model Number | Elite 1000 W |
| Model Number | Elite 1000 W |
| Dimensions | 16D x 20W x 12H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt Elite 1000W Step-Down Voltage Converter has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 28 individual ratings. You can rate this product at product review page.