
You can check the price history of Axvolt 220V to 110V Copper Step Down Transformer Voltage Converter | 300W Transformer for US Appliances in India | Compact Travel-Friendly | White Color here. This product's current Price in India is ₹2,849. The average and highest prices are ₹2,553 and ₹4,270 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,279 |
|---|---|
| 8th Dec 2022 | |
| Average Price | ₹2,553 |
| Based on 1286 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,270 |
| 2nd Feb 2025 | |
| Price | ₹2,849 |
|---|---|
| MRP | ₹6,000 |
| Savings | ₹3,151 |
| Discount | 52.51% |
| Product Name | Axvolt 220V to 110V Copper Step Down Transformer Voltage Converter | 300W Transformer for US Appliances in India | Compact Travel-Friendly | White Color |
|---|---|
| Store Product Code | B0BDZQ66Y1 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Grand 300W |
| Model Number | Grand 300W |
| Dimensions | 15D x 17W x 8H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt 220V to 110V Copper Step Down has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 131 individual ratings. You can rate this product at product review page.