
You can check the price history of Western Digital WD Blue SA510 SATA 2TB, Up to 560MB /s, 2.5 Inch /7 mm, 5Y Warranty, Internal Solid State Drive (SSD) here. This product's current Price in India is ₹21,999. The average and highest prices are ₹15,554 and ₹37,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹11,499 |
|---|---|
| 22nd Mar 2025 | |
| Average Price | ₹15,554 |
| Based on 820 days price tracking | |
| Highest Price | ₹37,999 |
| 10th Jan 2026 | |

Western Digital WD Blue 2.5" SATA SSD, 550MB/s R, 525MB/s W, 5 Y Warranty, 250GB
Get Deal
| Price | ₹21,999 |
|---|---|
| MRP | ₹22,000 |
| Savings | ₹1 |
| Discount | 0.004% |
| Product Name | Western Digital WD Blue SA510 SATA 2TB, Up to 560MB /s, 2.5 Inch /7 mm, 5Y Warranty, Internal Solid State Drive (SSD) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C14TF467 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Western Digital |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Internal Solid State Drives |
| Product Manufacturer | SanDisk UK Ltd, Plot 301A Persiaran Cassia Selatan 1 Taman Perindustrian Batu Kawan, MK13 Batu Kawan Seberang Perai Selatan 14100 Penang, Malaysia, Western Digital Technologies Inc. |
| Model Number | WDS200T3B0A |
| Model Number | WDS200T3B0A |
| Model Name | WD Blue SATA |
| Color | Blue |
| Dimensions | 10.03 x 6.99 x 0.71 cm; 60 g |
| Country of Origin | Malaysia |






Western Digital WD Blue SA510 SATA 2TB has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 10477 individual ratings. You can rate this product at product review page.