
You can check the price history of Western Digital WD Blue 2.5 inch SATA SSD, 550MB /s R, 525MB /s W, 5 Y Warranty, 250GB here. This product's current Price in India is ₹18,814. The average and highest prices are ₹4,796 and ₹19,629 respectively. The current offer price of the product is ₹18,438.
| Lowest Ever Price | ₹1,869 |
|---|---|
| 8th Jul 2023 | |
| Average Price | ₹4,806 |
| Based on 3006 days price tracking | |
| Highest Price | ₹19,629 |
| 2nd Apr 2026 | |

Western Digital WD Blue 2.5" SATA SSD, 550MB/s R, 525MB/s W, 5 Y Warranty, 250GB
Get Deal
| Price after Coupon or Discount | ₹18,438 |
|---|---|
| Price | ₹18,814 |
| MRP | ₹22,814 |
| Savings | ₹4,376 |
| Discount | 19.18% |
| Product Name | Western Digital WD Blue 2.5 inch SATA SSD, 550MB /s R, 525MB /s W, 5 Y Warranty, 250GB |
|---|---|
| Store Product Code | B073SB2MXW |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Western Digital |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Internal Solid State Drives |
| Product Manufacturer | EOL, Western Digital Technologies Inc. |
| Model Number | WDS250G2B0A |
| Model Number | WDS250G2B0A |
| Model Name | Western Digital Blue |
| Color | Blue |
| Dimensions | 9.98 x 0.69 x 6.99 cm; 37 g |
| Country of Origin | China |





Western Digital WD Blue 2.5 inch SATA has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 64977 individual ratings. You can rate this product at product review page.