
You can check the price history of Western Digital WD Blue SA510 SATA 1TB, Up to 560MB /s, 2.5 Inch /7 mm, 5Y Warranty, Internal Solid State Drive (SSD) (WDS100T3B0A) here. This product's current Price in India is ₹17,999 and the lowest final price is ₹5,129. The average and highest prices are ₹7,702 and ₹23,989 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹5,129 |
|---|---|
| 12th Sep 2023 | |
| Lowest Ever Price | ₹5,299 |
| 26th Jul 2023 | |
| Average Price | ₹7,702 |
| Based on 1426 days price tracking | |
| Highest Price | ₹23,989 |
| 28th Feb 2026 | |

Western Digital WD Blue 2.5" SATA SSD, 550MB/s R, 525MB/s W, 5 Y Warranty, 250GB
Get Deal
| Price | ₹17,999 |
|---|---|
| MRP | ₹76,294 |
| Savings | ₹58,295 |
| Discount | 76.40% |
| Product Name | Western Digital WD Blue SA510 SATA 1TB, Up to 560MB /s, 2.5 Inch /7 mm, 5Y Warranty, Internal Solid State Drive (SSD) (WDS100T3B0A) |
|---|---|
| Store Product Code | B09ZYQ84CM |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Western Digital |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Internal Solid State Drives |
| Product Manufacturer | SanDisk Technologies, Inc, SanDisk Technologies, Inc, Western Digital Technologies Inc. |
| Model Number | WDS100T3B0A |
| Model Number | WDS100T3B0A |
| Model Name | WD Blue SATA |
| Color | Blue |
| Dimensions | 10.03 x 6.99 x 0.71 cm; 34.47 g |
| Country of Origin | Taiwan |





Western Digital WD Blue SA510 SATA 1TB has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 10462 individual ratings. You can rate this product at product review page.