
You can check the price history of TCL 215 cm (85 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 85C8K here. This product's current Price in India is ₹269,990. The average and highest prices are ₹274,990 and ₹299,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹269,990 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹274,990 |
| Based on 220 days price tracking | |
| Highest Price | ₹299,990 |
| 28th Aug 2025 | |
| Price | ₹269,990 |
|---|---|
| MRP | ₹639,990 |
| Savings | ₹370,000 |
| Discount | 57.81% |
| Product Name | TCL 215 cm (85 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 85C8K |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD8Z36NV |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 9.2 / 10 |
| Product Manufacturer | TCL India |
| Model Number | 85C8K |
| Model Name | C8K |
| Dimensions | 37.9D x 188W x 107.3H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 215 cm 85 inches 4K UHD has 9.2 rating out of 10. This average rating is consist of 9 individual ratings. You can rate this product at product review page.