
You can check the price history of Superfan Super Q 1050 mm (42 Inch) High Flow BLDC Ceiling Fan with Remote | 210 CMM Airflow | 180 CMM @ 20 W | Quiet Energy Efficient Cooling | 5 Year Warranty | Pearl White here. This product's current Price in India is ₹5,600. The average and highest prices are ₹5,825 and ₹6,100 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹5,300 |
|---|---|
| 23rd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹5,825 |
| Based on 724 days price tracking | |
| Highest Price | ₹6,100 |
| 12th Apr 2024 | |
| Price | ₹5,600 |
|---|---|
| MRP | ₹9,900 |
| Savings | ₹4,300 |
| Discount | 43.43% |
| Product Name | Superfan Super Q 1050 mm (42 Inch) High Flow BLDC Ceiling Fan with Remote | 210 CMM Airflow | 180 CMM @ 20 W | Quiet Energy Efficient Cooling | 5 Year Warranty | Pearl White |
|---|---|
| Store Product Code | B0CYSYRJ3K |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Superfan |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Ceiling Fans |
| Product Manufacturer | Superfan, Versa Drives Private Limited, Coimbatore |
| Model Number | Q-Series-42inch-Pearl White |
| Model Name | Super Q |
| Size | 1050mm |
| Dimensions | 61D x 24.5W x 17H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Superfan Super Q 1050 mm 42 Inch has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 42 individual ratings. You can rate this product at product review page.