
You can check the price history of SUNLU Dual Color Matte PLA Filament 1.75mm, Matte 3D Printer PLA Filament, PLA Filament 1kg Spool (2.2lbs), Dimensional Accuracy + /- 0.02mm, Blue Red here. This product's current Price in USA is $20.99. The average and highest prices are $18.87 and $20.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $15.19 |
|---|---|
| 21st Nov 2025 | |
| Average Price | $18.87 |
| Based on 270 days price tracking | |
| Highest Price | $20.99 |
| 21st Jan 2026 | |
| Price | $20.99 |
|---|---|
| MRP | $20.99 |
| Savings | $0.00 |
| Discount | -1.42% |
| Product Name | SUNLU Dual Color Matte PLA Filament 1.75mm, Matte 3D Printer PLA Filament, PLA Filament 1kg Spool (2.2lbs), Dimensional Accuracy + /- 0.02mm, Blue Red |
|---|---|
| Store Product Code | B0F9389S14 |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLU |
| Model Number | Dual Color Matte PLA 1.75mm 1KG |
| Model Number | Dual Color Matte PLA 1.75mm 1KG |
| Color | 1kg Pla Matte Dual Blue Red |
| Size | 1KG |
| Dimensions | 7.87 x 2.56 x 7.87 inches |






SUNLU Dual Color Matte PLA Filament 1.75mm has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 3803 individual ratings. You can rate this product at product review page.