
You can check the price history of Sony 248 cm (98 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-98XR55A here. This product's current Price in India is ₹529,990. The average and highest prices are ₹551,173 and ₹599,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹499,990 |
|---|---|
| 10th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹551,173 |
| Based on 288 days price tracking | |
| Highest Price | ₹599,990 |
| 31st Jul 2025 | |
| Price | ₹529,990 |
|---|---|
| MRP | ₹828,900 |
| Savings | ₹298,910 |
| Discount | 36.06% |
| Product Name | Sony 248 cm (98 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-98XR55A |
|---|---|
| Store Product Code | B0F7XP7MQX |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sony |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | Sony India Private Limited, Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Customer Care: 080 6500 6500, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Model Number | K-98XR55A |
| Model Number | K-98XR55A |
| Model Name | Bravia |
| Size | 98 inches |
| Dimensions | 0.09D x 2.2W x 1.26H Meters |
| Country of Origin | India |






Sony 248 cm 98 inches BRAVIA 5 has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 522 individual ratings. You can rate this product at product review page.