
You can check the price history of Sony 215 cm (85 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-85XR55A here. This product's current Price in India is ₹367,140. The average and highest prices are ₹370,702 and ₹417,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹348,590 |
|---|---|
| 11th Mar 2026 | |
| Average Price | ₹370,679 |
| Based on 313 days price tracking | |
| Highest Price | ₹417,990 |
| 5th Jul 2025 | |
| Price | ₹367,140 |
|---|---|
| MRP | ₹649,900 |
| Savings | ₹282,760 |
| Discount | 43.50% |
| Product Name | Sony 215 cm (85 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-85XR55A |
|---|---|
| Store Product Code | B0F7X9TWB2 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sony |
| Rating | 9.2 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | Sony India Private Limited, Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Customer Care: 080 6500 6500, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Model Number | K-85XR55A |
| Model Number | K-85XR55A |
| Model Name | Bravia |
| Size | 85 inches |
| Dimensions | 6D x 189.5W x 108.7H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Sony 215 cm 85 inches BRAVIA 5 has 9.2 rating out of 10. This average rating is consist of 537 individual ratings. You can rate this product at product review page.