
You can check the price history of Prostyle 2 Boxing Glove 12oz RED here. This product's current Price in India is ₹2,143 and the lowest final price is ₹2,018. The average and highest prices are ₹6,725 and ₹15,325 respectively. The current offer price of the product is ₹2,079, which is ₹4,646 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹2,079 |
|---|---|
| 14th Feb 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹2,080 |
| 26th Jun 2025 | |
| Average Price | ₹6,724 |
| Based on 782 days price tracking | |
| Highest Price | ₹15,325 |
| 21st Mar 2024 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹2,079 |
|---|---|
| Price | ₹2,143 |
| MRP | ₹2,350 |
| Savings | ₹271 |
| Discount | 11.54% |
| Product Name | Prostyle 2 Boxing Glove 12oz RED |
|---|---|
| Store Product Code | B0BKH4ZKRL |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Everlast |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Fight Gloves |
| Product Manufacturer | Basti Sheikh Road, Jalandhar City, Punjab - 144002, Contact No. 0181-4608218, 9876105390, Email: online@universalsportsinds.com, Everlast |
| Model Number | 925330-70 |
| Model Number | 925330-70 |
| Size | 12 oz |
| Dimensions | 30L x 17W Centimeters |
| Country of Origin | India |
Prostyle 2 Boxing Glove 12oz RED has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 1690 individual ratings. You can rate this product at product review page.