
You can check the price history of Everlast Prostyle 2 Boxing Glove 12oz Blue here. This product's current Price in India is ₹2,149 and the lowest final price is ₹2,056. The average and highest prices are ₹2,241 and ₹2,399 respectively. The current offer price of the product is ₹2,085, which is ₹156 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹2,085 |
|---|---|
| 30th Nov 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹2,120 |
| 26th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹2,237 |
| Based on 492 days price tracking | |
| Highest Price | ₹2,399 |
| 7th Dec 2024 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹2,085 |
|---|---|
| Price | ₹2,149 |
| MRP | ₹2,350 |
| Savings | ₹265 |
| Discount | 11.29% |
| Product Name | Everlast Prostyle 2 Boxing Glove 12oz Blue |
|---|---|
| Store Product Code | B0BKH2843V |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Everlast |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Training Gloves |
| Product Manufacturer | Basti Sheikh Road, Jalandhar City, Punjab - 144002, Contact No. 0181-4608218, 9876105390, Email: online@universalsportsinds.com, Everlast |
| Model Number | 925330-70 |
| Model Number | 925330-70 |
| Model Name | Prostyle 2 |
| Size | 12oz |
| Dimensions | 27L x 15W Centimeters |
| Country of Origin | India |
Everlast Prostyle 2 Boxing Glove 12oz Blue has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 1690 individual ratings. You can rate this product at product review page.