You can check the price history of Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel 7 GVU6C, GQML3, GO3Z5 with 1 Year Warranty* (Lemongrass, GQML3) here. This product's current Price in India is ₹1,499. The average and highest prices are ₹1,497 and ₹1,499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,449 |
|---|---|
| 1st Oct 2025 | |
| Average Price | ₹1,497 |
| Based on 213 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,499 |
| 3rd Dec 2025 | |
| Price | ₹1,499 |
|---|---|
| MRP | ₹2,999 |
| Savings | ₹1,500 |
| Discount | 50.01% |
| Product Name | Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel 7 GVU6C, GQML3, GO3Z5 with 1 Year Warranty* (Lemongrass, GQML3) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DQ5TFNJJ |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | KAEEL ORIGINAL |
| Rating | 7 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | The Black Store |
| Model Number | KL07A |
| Model Number | KL07A |
| Model Name | GZE8U - KL10A - Type 1 - A01 |
| Dimensions | 9 x 4.5 x 0.5 cm; 74 g |
| Country of Origin | India |




Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel has 7 rating out of 10. This average rating is consist of 3 individual ratings. You can rate this product at product review page.