You can check the price history of Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel 7 GVU6C, GQML3, GO3Z5 with 1 Year Warranty* (White, GVU6C) here. This product's current Price in India is ₹1,499. The average and highest prices are ₹1,497 and ₹1,499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,449 |
|---|---|
| 2nd Jun 2025 | |
| Average Price | ₹1,497 |
| Based on 333 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,499 |
| 8th Dec 2025 | |
| Price | ₹1,499 |
|---|---|
| MRP | ₹2,999 |
| Savings | ₹1,500 |
| Discount | 50.01% |
| Product Name | Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel 7 GVU6C, GQML3, GO3Z5 with 1 Year Warranty* (White, GVU6C) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DQ5X3VSN |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | KAEEL ORIGINAL |
| Rating | 9.8 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | The Black Store |
| Model Number | KL07A |
| Model Number | KL07A |
| Model Name | GZE8U - KL10A - Type 1 - A01 |
| Dimensions | 9 x 4.5 x 0.5 cm; 74 g |
| Country of Origin | India |




Original GZE8U 4355mAh Battery for Google Pixel has 9.8 rating out of 10. This average rating is consist of 11 individual ratings. You can rate this product at product review page.