
You can check the price history of MX 6 Socket Power Strip with Individual Switches, LED Indicator & Child Safety Shutters | Universal Sockets with 1.5 Meter Heavy Duty Cord | Surge Protector Power Extension Board here. This product's current Price in India is ₹880. The average and highest prices are ₹1,232 and ₹1,398 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹879 |
|---|---|
| 28th Nov 2025 | |
| Average Price | ₹1,232 |
| Based on 1432 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,398 |
| 3rd Feb 2023 | |
| Price | ₹880 |
|---|---|
| MRP | ₹1,990 |
| Savings | ₹1,110 |
| Discount | 55.77% |
| Product Name | MX 6 Socket Power Strip with Individual Switches, LED Indicator & Child Safety Shutters | Universal Sockets with 1.5 Meter Heavy Duty Cord | Surge Protector Power Extension Board |
|---|---|
| Store Product Code | B09YYNQZQ5 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | MX |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Power Strips |
| Product Manufacturer | Mx Mdr Technologies Ltd. |
| Model Number | MX 3536_1.5m |
| Model Name | *MX-3536_1.5m |
| Dimensions | 38 x 6.5 x 0.1 cm; 450 g |
| Country of Origin | India |






MX 6 Socket Power Strip with Individual has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 127 individual ratings. You can rate this product at product review page.