
You can check the price history of Milton Spire Mixer Grinder, ISI Certified, Grindstone Blade Technology, 4 Jar, 550 W (21000 RPM), 5 yr motor warranty, 2 yr product warranty I Red here. This product's current Price in India is ₹2,480. The average and highest prices are ₹2,846 and ₹3,390 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,390 |
|---|---|
| 20th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹2,846 |
| Based on 293 days price tracking | |
| Highest Price | ₹3,390 |
| 3rd Jul 2025 | |
| Price | ₹2,480 |
|---|---|
| MRP | ₹4,799 |
| Savings | ₹2,319 |
| Discount | 48.31% |
| Product Name | Milton Spire Mixer Grinder, ISI Certified, Grindstone Blade Technology, 4 Jar, 550 W (21000 RPM), 5 yr motor warranty, 2 yr product warranty I Red |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD44MF4K |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | MILTON |
| Rating | 4.4 / 10 |
| Product Manufacturer | Hamilton Housewares P. Ltd., SRV NO. 98/1/1, 98/1/2, 99/2/1, 100/1/1, Village Silli, UT of Dadar & Nagar Haveli, Silvassa-396230 |
| Model Number | 550 W (4 JAR) |
| Model Name | SPIRE 550W 4 JAR SJ MG RED |
| Dimensions | 33.5D x 22W x 29H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Milton Spire Mixer Grinder ISI Certified Grindstone has 4.4 rating out of 10. This average rating is consist of 7 individual ratings. You can rate this product at product review page.