
You can check the price history of Mario Cross Filament Tape 48mm x 50m (2Inch)-Strong Fiberglass Tape for Cricket Bat Protection, Crack Repair & Bat Face Shielding, Strong Strapping & Export Box Sealing, Industrial Security Packaging here. This product's current Price in India is ₹246. The average and highest prices are ₹253 and ₹427 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹165 |
|---|---|
| 9th Jul 2025 | |
| Average Price | ₹253 |
| Based on 370 days price tracking | |
| Highest Price | ₹427 |
| 9th May 2025 | |
| Price | ₹246 |
|---|---|
| MRP | ₹499 |
| Savings | ₹253 |
| Discount | 50.70% |
| Product Name | Mario Cross Filament Tape 48mm x 50m (2Inch)-Strong Fiberglass Tape for Cricket Bat Protection, Crack Repair & Bat Face Shielding, Strong Strapping & Export Box Sealing, Industrial Security Packaging |
|---|---|
| Store Product Code | B0F1V5P5HZ |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Mario |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Transparent Tape |
| Product Manufacturer | Mario Industries Pvt Ltd, Mario Industries Pvt Ltd 501 , 502 Princess Chs Ltd, Sharaff Mansion, 32 Princess Street Dava Bazaar , Mumbai - 400002 |
| Model Number | CFT140 48mm x 50mtr - 1 pc |
| Size | 48mm (2inch) |
| Dimensions | 4999.99 x 4.8 x 8 cm; 252 g |
| Country of Origin | India |







Mario Cross Filament Tape 48mm x 50m has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 41 individual ratings. You can rate this product at product review page.