
You can check the price history of Mario Cross Filament Tape 24mm x 50m (1Inch)-Strong Fiberglass Tape for Cricket Bat Protection, Crack Repair & Bat Face Shielding, Strong Strapping & Export Box Sealing, Industrial Security Packaging here. This product's current Price in India is ₹174. The average and highest prices are ₹187 and ₹261 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹170 |
|---|---|
| 1st Aug 2025 | |
| Average Price | ₹187 |
| Based on 360 days price tracking | |
| Highest Price | ₹261 |
| 17th Nov 2025 | |
| Price | ₹174 |
|---|---|
| MRP | ₹399 |
| Savings | ₹225 |
| Discount | 56.39% |
| Product Name | Mario Cross Filament Tape 24mm x 50m (1Inch)-Strong Fiberglass Tape for Cricket Bat Protection, Crack Repair & Bat Face Shielding, Strong Strapping & Export Box Sealing, Industrial Security Packaging |
|---|---|
| Store Product Code | B0F1V3ND5F |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Mario |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Filament Tape |
| Product Manufacturer | Mario Industries Pvt Ltd, Mario Industries Pvt Ltd 501 , 502 Princess Chs Ltd, Sharaff Mansion, 32 Princess Street Dava Bazaar , Mumbai - 400002 |
| Model Number | CFT140 24mm x 50mtr - 1 pc |
| Size | 24mm (1inch) |
| Dimensions | 4999.99 x 2.4 x 8 cm; 232 g |
| Country of Origin | India |







Mario Cross Filament Tape 24mm x 50m has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 41 individual ratings. You can rate this product at product review page.