
You can check the price history of LG 164 cm (65 Inches) QNED 8AA AI Series 4K Ultra HD (3840 x 2160) Smart webOS QNED TV 65QNED8AA6A here. This product's current Price in India is ₹90,990. The average and highest prices are ₹94,067 and ₹102,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹87,490 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹94,067 |
| Based on 324 days price tracking | |
| Highest Price | ₹102,990 |
| 7th Jun 2025 | |
| Price | ₹90,990 |
|---|---|
| MRP | ₹164,990 |
| Savings | ₹74,000 |
| Discount | 44.85% |
| Product Name | LG 164 cm (65 Inches) QNED 8AA AI Series 4K Ultra HD (3840 x 2160) Smart webOS QNED TV 65QNED8AA6A |
|---|---|
| Store Product Code | B0F833MXRN |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | LG |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | LG Electronics India Limited, Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune - 412220 | E-Mail: serviceindia@lge.com | TEL : 08069379999 | WhatsApp: 9711709999 | SMS : 5757554 |
| Model Number | 65QNED8AA6A |
| Model Number | 65QNED8AA6A |
| Model Name | A Series |
| Size | 65 inches |
| Dimensions | 29.5D x 145.6W x 90.4H Centimeters |
| Country of Origin | India |






LG 164 cm 65 Inches QNED 8AA has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 45 individual ratings. You can rate this product at product review page.