
You can check the price history of LG 139 cm (55 inches) QNED 8AA Series 4K Ultra HD Smart webOS QNED TV 55QNED8AA6A here. This product's current Price in India is ₹61,990. The average and highest prices are ₹67,739 and ₹69,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹60,490 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹67,739 |
| Based on 299 days price tracking | |
| Highest Price | ₹69,990 |
| 3rd Jul 2025 | |
| Price | ₹61,990 |
|---|---|
| MRP | ₹116,090 |
| Savings | ₹54,100 |
| Discount | 46.60% |
| Product Name | LG 139 cm (55 inches) QNED 8AA Series 4K Ultra HD Smart webOS QNED TV 55QNED8AA6A |
|---|---|
| Store Product Code | B0F831T8RN |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | LG |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | LG Electronics India Limited, Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune - 412220 | E-Mail: serviceindia@lge.com | TEL : 08069379999 | WhatsApp: 9711709999 | SMS : 5757554 |
| Model Number | 55QNED8AA6A |
| Model Number | 55QNED8AA6A |
| Model Name | A Series |
| Size | 55 inches |
| Dimensions | 25.7D x 123.6W x 78.3H Centimeters |
| Country of Origin | India |






LG 139 cm 55 inches QNED 8AA has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 45 individual ratings. You can rate this product at product review page.