
You can check the price history of Glen Cold Press Juicer For Home With 130mm Largest Feed for Whole Fruits, Vegetables & Nut Milk | Slow & High Yield Juicer Machine | Easy to Clean & Assemble | Anti-Drip Lever | Auto Reverse Function here. This product's current Price in India is ₹12,999. The average and highest prices are ₹13,087 and ₹15,166 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹9,980 |
|---|---|
| 21st Jun 2025 | |
| Average Price | ₹13,086 |
| Based on 471 days price tracking | |
| Highest Price | ₹15,166 |
| 5th Jun 2025 | |
| Price | ₹12,999 |
|---|---|
| MRP | ₹21,665 |
| Savings | ₹8,666 |
| Discount | 40% |
| Product Name | Glen Cold Press Juicer For Home With 130mm Largest Feed for Whole Fruits, Vegetables & Nut Milk | Slow & High Yield Juicer Machine | Easy to Clean & Assemble | Anti-Drip Lever | Auto Reverse Function |
|---|---|
| Store Product Code | B0DPMTYLXC |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Glen |
| Rating | 8 / 10 |
| Product Manufacturer | Glen Appliances Pvt. Ltd |
| Model Number | 250W ( Hopper Juicer) |
| Model Name | 250W (Hopper) |
| Dimensions | 21.5D x 41.3W x 40H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Glen Cold Press Juicer For Home With has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 2245 individual ratings. You can rate this product at product review page.