
You can check the price history of Crucial 96GB Kit (2x48GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹106,889. The average and highest prices are ₹51,739 and ₹106,889 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹31,500 |
|---|---|
| 2nd Apr 2025 | |
| Average Price | ₹51,739 |
| Based on 909 days price tracking | |
| Highest Price | ₹106,889 |
| 20th Mar 2026 | |
| Price | ₹106,889 |
|---|
| Product Name | Crucial 96GB Kit (2x48GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C79K5VGZ |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Micron Consumer Products Group |
| Model Number | CT2K48G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 18.8 g |
| Country of Origin | Taiwan |






Crucial 96GB Kit 2x48GB DDR5-5600 SODIMM CL46 has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11110 individual ratings. You can rate this product at product review page.