
You can check the price history of Crucial 32GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹39,559. The average and highest prices are ₹17,312 and ₹46,389 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹4,556 |
|---|---|
| 29th Oct 2024 | |
| Average Price | ₹17,312 |
| Based on 909 days price tracking | |
| Highest Price | ₹46,389 |
| 20th Jan 2026 | |
| Price | ₹39,559 |
|---|---|
| MRP | ₹60,000 |
| Savings | ₹20,441 |
| Discount | 34.06% |
| Product Name | Crucial 32GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0BLTDTD86 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Amazon Shopping App |
| Product Manufacturer | Micron |
| Model Number | CT32G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 9.4 g |
| Country of Origin | Singapore |






Crucial 32GB DDR5-5600 SODIMM CL46 16Gbit has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11157 individual ratings. You can rate this product at product review page.