
You can check the price history of Crucial 64GB Kit (2x32GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹79,999. The average and highest prices are ₹37,062 and ₹79,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹19,250 |
|---|---|
| 4th May 2025 | |
| Average Price | ₹37,062 |
| Based on 909 days price tracking | |
| Highest Price | ₹79,999 |
| 31st Mar 2026 | |
| Price | ₹79,999 |
|---|---|
| MRP | ₹89,999 |
| Savings | ₹10,000 |
| Discount | 11.11% |
| Product Name | Crucial 64GB Kit (2x32GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0BLTG7TN6 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Micron Consumer Products Group |
| Model Number | CT2K32G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 18.8 g |
| Country of Origin | Malaysia |






Crucial 64GB Kit 2x32GB DDR5-5600 SODIMM CL46 has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11149 individual ratings. You can rate this product at product review page.