
You can check the price history of Crucial 48GB Kit (2x24GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹51,999. The average and highest prices are ₹22,757 and ₹51,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹10,239 |
|---|---|
| 25th Feb 2025 | |
| Average Price | ₹22,757 |
| Based on 908 days price tracking | |
| Highest Price | ₹51,999 |
| 26th Feb 2026 | |
| Price | ₹51,999 |
|---|---|
| MRP | ₹72,999 |
| Savings | ₹21,000 |
| Discount | 28.76% |
| Product Name | Crucial 48GB Kit (2x24GB) DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C79LKJK4 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Micron Consumer Products Group |
| Model Number | CT2K24G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 18.8 g |
| Country of Origin | Mexico |






Crucial 48GB Kit 2x24GB DDR5-5600 SODIMM CL46 has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11110 individual ratings. You can rate this product at product review page.