
You can check the price history of Crucial 48GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹62,469. The average and highest prices are ₹21,806 and ₹62,469 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,150 |
|---|---|
| 17th May 2025 | |
| Average Price | ₹21,806 |
| Based on 904 days price tracking | |
| Highest Price | ₹62,469 |
| 28th Mar 2026 | |
| Price | ₹62,469 |
|---|
| Product Name | Crucial 48GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C79T2CP7 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Amazon Shopping App |
| Product Manufacturer | Micron |
| Model Number | CT48G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 9.4 g |
| Country of Origin | Malaysia |






Crucial 48GB DDR5-5600 SODIMM CL46 16Gbit has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11132 individual ratings. You can rate this product at product review page.