
You can check the price history of Crucial 24GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) here. This product's current Price in India is ₹31,599. The average and highest prices are ₹15,084 and ₹32,599 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹6,156 |
|---|---|
| 26th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹15,084 |
| Based on 907 days price tracking | |
| Highest Price | ₹32,599 |
| 16th Feb 2026 | |
| Price | ₹31,599 |
|---|---|
| MRP | ₹40,000 |
| Savings | ₹8,401 |
| Discount | 21.00% |
| Product Name | Crucial 24GB DDR5-5600 SODIMM CL46 (16Gbit) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C79TTFVX |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Micron Consumer Products Group |
| Model Number | CT24G56C46S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 5600MHz SODIMM DRAM |
| Dimensions | 6.96 x 0.37 x 3 cm; 9.4 g |
| Country of Origin | Malaysia |






Crucial 24GB DDR5-5600 SODIMM CL46 16Gbit has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11121 individual ratings. You can rate this product at product review page.