
You can check the price history of CELLO Steelox Pro Mixer Grinder 1000 Watts For Kitchen | 3 Steel Jars (500ml, 1.2L, 1.5L) with 1.5L Juicer Jar, Heavy Duty Powerful Copper Motor |Ideal for Blending Juicing Grinding | 5 Years Warranty here. This product's current Price in India is ₹6,499 and the lowest final price is ₹6,304. The average and highest prices are ₹6,582 and ₹6,999 respectively. The current offer price of the product is ₹6,304, which is ₹278 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹6,304 |
|---|---|
| 19th Apr 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹6,499 |
| 27th Mar 2026 | |
| Average Price | ₹6,582 |
| Based on 51 days price tracking | |
| Highest Price | ₹6,999 |
| 8th Mar 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹6,304 |
|---|---|
| Price | ₹6,499 |
| MRP | ₹10,995 |
| Savings | ₹4,691 |
| Discount | 42.66% |
| Product Name | CELLO Steelox Pro Mixer Grinder 1000 Watts For Kitchen | 3 Steel Jars (500ml, 1.2L, 1.5L) with 1.5L Juicer Jar, Heavy Duty Powerful Copper Motor |Ideal for Blending Juicing Grinding | 5 Years Warranty |
|---|---|
| Store Product Code | B0GQBL66R3 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | CELLO |
| Rating | 10 / 10 |
| Category | Mixer Grinders |
| Product Manufacturer | Cello World Limited, Sr. No. 66, Ringanwada, Daman & Diu, Daman - 396210, Cello World Limited, Sr. No. 66, Ringanwada, Daman & Diu, Daman - 396210 |
| Model Number | Steelox Pro Mixer Grinder 1000W |
| Model Name | Steelox Pro Mixer Grinder 1000W |
| Dimensions | 21.5D x 29W x 13.5H Centimeters |
CELLO Steelox Pro Mixer Grinder 1000 Watts has 10 rating out of 10. You can rate this product at product review page.