
You can check the price history of THE BATTERY STORE Orignal BM40 Battery for Xiaomi Redmi MI 2A Battery with 6 Month Warranty and High Capacity Battery Backup Carefully Check Your Phone Model and Purchase(for BM40) here. This product's current Price in India is ₹899 and the lowest final price is ₹854. The average and highest prices are ₹907 and ₹1,149 respectively. The current offer price of the product is ₹854, which is ₹53 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹854 |
|---|---|
| 14th Apr 2023 | |
| Lowest Ever Price | ₹899 |
| 14th Apr 2023 | |
| Average Price | ₹907 |
| Based on 1084 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,149 |
| 18th Mar 2024 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹854 |
|---|---|
| Price | ₹899 |
| MRP | ₹1,599 |
| Savings | ₹745 |
| Discount | 46.58% |
| Product Name | THE BATTERY STORE Orignal BM40 Battery for Xiaomi Redmi MI 2A Battery with 6 Month Warranty and High Capacity Battery Backup Carefully Check Your Phone Model and Purchase(for BM40) |
|---|---|
| Store Product Code | B0BX9J324V |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | THE BATTERY STORE |
| Rating | 6 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | ORG22 |
| Model Number | ORG22 |
| Model Name | Orignal BM40 Battery for Xiaomi Redmi MI 2A Battery |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 80 g |
| Country of Origin | China |




THE BATTERY STORE Orignal BM40 Battery for has 6 rating out of 10. This average rating is consist of 92 individual ratings. You can rate this product at product review page.