
You can check the price history of THE BATTERY STORE Original Battery for Battery Compatible for iPhone 6 / 6g A1549 / A1589 / A152 Mobile Battery with 6 Month Warranty(for 6G) here. This product's current Price in India is ₹1,199. The average and highest prices are ₹1,133 and ₹1,449 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,099 |
|---|---|
| 3rd Apr 2023 | |
| Average Price | ₹1,133 |
| Based on 1096 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,449 |
| 29th Sep 2025 | |
| Price | ₹1,199 |
|---|---|
| MRP | ₹3,299 |
| Savings | ₹2,100 |
| Discount | 63.65% |
| Product Name | THE BATTERY STORE Original Battery for Battery Compatible for iPhone 6 / 6g A1549 / A1589 / A152 Mobile Battery with 6 Month Warranty(for 6G) |
|---|---|
| Store Product Code | B0BX9GVD6R |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | THE BATTERY STORE |
| Rating | 6 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | THE BATTERY STORE, THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | Original Battery for iPhone 6 / 6g |
| Model Number | Original Battery for iPhone 6 / 6g |
| Model Name | ORG25 |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 80 g |
| Country of Origin | China |




THE BATTERY STORE Original Battery for Battery has 6 rating out of 10. This average rating is consist of 91 individual ratings. You can rate this product at product review page.