
You can check the price history of Ecarke 550W Portable Power Inverter Compatible with DeWalt 20V Battery, DC 18V to AC 110V Pure Sine Wave Power Station 2 AC Outlets,2 USB-A&1 USB-C 20W, 600LM LED Outdoor Emergency Use(No Battery) here. This product's current Price in USA is $116.99. The average and highest prices are $108.07 and $129.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $95.98 |
|---|---|
| 3rd Jan 2026 | |
| Average Price | $108.07 |
| Based on 271 days price tracking | |
| Highest Price | $129.99 |
| 29th Aug 2025 | |
| Price | $116.99 |
|---|---|
| MRP | $169.99 |
| Savings | $53.00 |
| Discount | 31.17% |
| Product Name | Ecarke 550W Portable Power Inverter Compatible with DeWalt 20V Battery, DC 18V to AC 110V Pure Sine Wave Power Station 2 AC Outlets,2 USB-A&1 USB-C 20W, 600LM LED Outdoor Emergency Use(No Battery) |
|---|---|
| Store Product Code | B0FLDS13XV |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | Ecarke |
| Rating | 7.8 / 10 |
| Category | Generators & Portable Power |
| Product Manufacturer | Ecarke |
| Model Number | SKU071200002 |
| Model Name | 550W Portable Power Inverter Compatible with Dewalt 20V Battery |
| Color | 550W fit with DeWalt Pure sine wave |
| Size | 550W Pure sine wave for DeWalt |
| Dimensions | 10 x 5 x 5 inches |






Ecarke 550W Portable Power Inverter Compatible with has 7.8 rating out of 10. This average rating is consist of 41 individual ratings. You can rate this product at product review page.