
You can check the price history of WOL3D PLA PRO+ 3D Printer Filament, 1kg Net Weight, Eco-Friendly, Low Warping Output, 1.75mm Diameter ±0.02mm Accuracy, Ideal for DIY Makers, Compatible with Leading FDM (Fluorescent Orange) here. This product's current Price in India is ₹899. The average and highest prices are ₹938 and ₹1,849 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹580 |
|---|---|
| 31st Jul 2025 | |
| Average Price | ₹938 |
| Based on 2690 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,849 |
| 25th Oct 2025 | |
| Price | ₹899 |
|---|---|
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹600 |
| Discount | 40.02% |
| Product Name | WOL3D PLA PRO+ 3D Printer Filament, 1kg Net Weight, Eco-Friendly, Low Warping Output, 1.75mm Diameter ±0.02mm Accuracy, Ideal for DIY Makers, Compatible with Leading FDM (Fluorescent Orange) |
|---|---|
| Store Product Code | B07HFDRL1V |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | WOL 3D |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Category | 3D Printer Parts & Accessories |
| Product Manufacturer | WOL3D INDIA PVT LTD, World Of Lilliputs |
| Model Number | PLA Fluo Orange 1.75 mm |
| Dimensions | 21 x 21 x 7 cm; 1 kg |
| Country of Origin | India |






WOL3D PLA PRO 3D Printer Filament 1kg has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 955 individual ratings. You can rate this product at product review page.