
You can check the price history of vivo V60e 5G (Elite Purple, 8GB RAM, 128GB Storage) here. This product's current Price in India is ₹34,995. The average and highest prices are ₹34,582 and ₹38,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹31,499 |
|---|---|
| 4th Nov 2025 | |
| Average Price | ₹34,582 |
| Based on 169 days price tracking | |
| Highest Price | ₹38,999 |
| 14th Nov 2025 | |
| Price | ₹34,995 |
|---|---|
| MRP | ₹38,999 |
| Savings | ₹4,004 |
| Discount | 10.26% |
| Product Name | vivo V60e 5G (Elite Purple, 8GB RAM, 128GB Storage) |
|---|---|
| Store Product Code | B0FR9GLKB8 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | vivo |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Product Manufacturer | vivo |
| Model Number | 5670776A |
| Model Name | V60e |
| Dimensions | 16.4 x 7.7 x 0.7 cm; 190 g |
| Country of Origin | India |






vivo V60e 5G Elite Purple 8GB RAM has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 462 individual ratings. You can rate this product at product review page.