
You can check the price history of Technolite 100 inches Diagonal 7.3 Ft x 4.1 Ft, 87 Inches x 49 Inches, 16:9 Aspect Ratio, UHD-3D-4K-8K Ready Technology Motorised Projector Screen with RF Cordless Plus Wired Remote(White) here. This product's current Price in India is ₹12,349. The average and highest prices are ₹12,519 and ₹12,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹11,699 |
|---|---|
| 16th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹12,519 |
| Based on 855 days price tracking | |
| Highest Price | ₹12,999 |
| 31st Dec 2023 | |
| Price | ₹12,349 |
|---|---|
| MRP | ₹23,000 |
| Savings | ₹10,651 |
| Discount | 46.30% |
| Product Name | Technolite 100 inches Diagonal 7.3 Ft x 4.1 Ft, 87 Inches x 49 Inches, 16:9 Aspect Ratio, UHD-3D-4K-8K Ready Technology Motorised Projector Screen with RF Cordless Plus Wired Remote(White) |
|---|---|
| Store Product Code | B0CQXRFLCP |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Technolite |
| Rating | 9.8 / 10 |
| Category | Projection Screens |
| Product Manufacturer | Ansons Enterprises, Contact Number 09810080112, Technolite |
| Model Number | 87x49 Inches 100" Diagonal 16:9 Ratio |
| Model Number | 87x49 Inches 100" Diagonal 16:9 Ratio |
| Dimensions | 2.5W x 1.65H Meters |
| Country of Origin | China |







Technolite 100 inches Diagonal 7.3 Ft x has 9.8 rating out of 10. This average rating is consist of 10 individual ratings. You can rate this product at product review page.