
You can check the price history of TECHIE 2.5 inch External Hard Drive Enclosure, HDD /SSD Transparent Enclosure, USB 3.0, Easy-Install Shockproof Case for Windows, macOS, Linux, Drives up to 4TB here. This product's current Price in India is ₹299. The average and highest prices are ₹299 and ₹299 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹299 |
|---|---|
| 15th Feb 2026 | |
| Average Price | ₹299 |
| Based on 102 days price tracking | |
| Highest Price | ₹299 |
| 15th Feb 2026 | |
| Price | ₹299 |
|---|---|
| MRP | ₹799 |
| Savings | ₹500 |
| Discount | 62.57% |
| Product Name | TECHIE 2.5 inch External Hard Drive Enclosure, HDD /SSD Transparent Enclosure, USB 3.0, Easy-Install Shockproof Case for Windows, macOS, Linux, Drives up to 4TB |
|---|---|
| Store Product Code | B0G6FFC8L7 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Techie |
| Rating | 7.8 / 10 |
| Category | Enclosures |
| Product Manufacturer | SRV GLOBAL, SRV GLOBAL, Vishal Bhawan, 808, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019, Email us at: support@techieindia.in, Customer Care: +91-8088242424 |
| Model Number | TC2.5ENC3A TRANSPARENT |
| Model Number | TC2.5ENC3A TRANSPARENT |
| Dimensions | 13.5L x 11.5W x 1.5H Centimeters |
| Country of Origin | China |







TECHIE 2.5 inch External Hard Drive Enclosure has 7.8 rating out of 10. This average rating is consist of 24 individual ratings. You can rate this product at product review page.