
You can check the price history of Sony 189 cm (75 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-75XR55A here. This product's current Price in India is ₹253,640. The average and highest prices are ₹259,753 and ₹284,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹242,490 |
|---|---|
| 24th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹259,737 |
| Based on 274 days price tracking | |
| Highest Price | ₹284,990 |
| 4th Jul 2025 | |
| Price | ₹253,640 |
|---|---|
| MRP | ₹399,900 |
| Savings | ₹146,260 |
| Discount | 36.57% |
| Product Name | Sony 189 cm (75 inches) BRAVIA 5 Series 4K Ultra HD Smart Mini LED Google TV K-75XR55A |
|---|---|
| Store Product Code | B0F7WYMG5V |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sony |
| Rating | 9 / 10 |
| Product Manufacturer | Sony India Private Limited |
| Model Number | K-75XR55A |
| Model Name | Bravia |
| Dimensions | 6D x 167.1W x 96H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Sony 189 cm 75 inches BRAVIA 5 has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 512 individual ratings. You can rate this product at product review page.