
You can check the price history of OVENTE Electric Kettle, 1.5L Borosilicate Glass Countertop Water Heater and Boiler for Coffee or Tea, BPA-Free, Auto Shut-Off, Boil-Dry Protection, Removable and Washable Spout Filter, White KG83W here. This product's current Price in USA is $16.99. The average and highest prices are $22.11 and $39.99 respectively. The current offer price of the product is $35.97.
| Lowest Ever Price | $2.29 |
|---|---|
| 30th Mar 2017 | |
| Average Price | $22.11 |
| Based on 4451 days price tracking | |
| Highest Price | $39.99 |
| 10th Feb 2015 | |
| Price | $16.99 |
|---|---|
| MRP | $27.99 |
| Savings | $11.00 |
| Discount | 39.29% |
| Product Name | OVENTE Electric Kettle, 1.5L Borosilicate Glass Countertop Water Heater and Boiler for Coffee or Tea, BPA-Free, Auto Shut-Off, Boil-Dry Protection, Removable and Washable Spout Filter, White KG83W |
|---|---|
| Store Product Code | B00I32GPVK |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | OVENTE |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Electric Kettles |
| Product Manufacturer | OVENTE |
| Model Number | KG83W |
| Model Number | KG83W |
| Model Name | KG83W |
| Color | White |
| Dimensions | 8.5"L x 5.92"W x 8.75"H |






OVENTE Electric Kettle 1.5L Borosilicate Glass Countertop has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 53048 individual ratings. You can rate this product at product review page.