
You can check the price history of Original BN5F Battery for Redmi 8 / 8A Battery with 6 Month Warranty**** (SEP0019) here. This product's current Price in India is ₹949. The average and highest prices are ₹1,440 and ₹1,449 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹949 |
|---|---|
| 31st Mar 2026 | |
| Average Price | ₹1,440 |
| Based on 538 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,449 |
| 11th Oct 2024 | |

Original BLP841 Battery for Oppo 8 Battery with 1 Year Warranty***(SEP0066)
Get Deal
| Price | ₹949 |
|---|---|
| MRP | ₹3,599 |
| Savings | ₹2,650 |
| Discount | 73.63% |
| Product Name | Original BN5F Battery for Redmi 8 / 8A Battery with 6 Month Warranty**** (SEP0019) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DH3LB8C9 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GILERINS |
| Rating | 5.2 / 10 |
| Product Manufacturer | GILERINS, THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Name | Original BN5F Battery for Redmi 8 / 8A Battery |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |







Original BN5F Battery for Redmi 8 has 5.2 rating out of 10. This average rating is consist of 17 individual ratings. You can rate this product at product review page.