
You can check the price history of Original BN34 Battery for Redmi 5A (3000mah) Battery with 1 Year Warranty****(G74) here. This product's current Price in India is ₹799 and the lowest final price is ₹759. The average and highest prices are ₹1,236 and ₹1,299 respectively. The current offer price of the product is ₹759, which is ₹476 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹759 |
|---|---|
| 24th Jul 2023 | |
| Lowest Ever Price | ₹799 |
| 31st Mar 2026 | |
| Average Price | ₹1,236 |
| Based on 984 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,299 |
| 24th Jul 2023 | |

Original BM4X Battery for Xiaomi 11 Battery with 1 Year Warranty****(G66)
Get Deal

Original [BM50] Battery for Mi Max 2 Battery with 1 Year Warranty****(G112)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 1 Year Warranty*****(G3)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 6 Month Warranty*****(G8)
Get Deal
| Price after Coupon or Discount | ₹759 |
|---|---|
| Price | ₹799 |
| MRP | ₹3,599 |
| Savings | ₹2,840 |
| Discount | 78.90% |
| Product Name | Original BN34 Battery for Redmi 5A (3000mah) Battery with 1 Year Warranty****(G74) |
|---|---|
| Store Product Code | B0CB5X9PJ9 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GILERINS |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Product Manufacturer | GILERINS, THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Name | Original BN34 Battery for Redmi 5A (3000mah) Battery |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |




Original BN34 Battery for Redmi 5A 3000mah has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 116 individual ratings. You can rate this product at product review page.