
You can check the price history of Original BN30 Battery for Redmi 4A Battery with 6 Month warrenty ****(G322) here. This product's current Price in India is ₹849 and the lowest final price is ₹807. The average and highest prices are ₹1,290 and ₹1,299 respectively. The current offer price of the product is ₹807, which is ₹484 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹807 |
|---|---|
| 29th Dec 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹849 |
| 31st Mar 2026 | |
| Average Price | ₹1,290 |
| Based on 459 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,299 |
| 29th Dec 2024 | |

Original BM4X Battery for Xiaomi 11 Battery with 1 Year Warranty****(G66)
Get Deal

Original [BM50] Battery for Mi Max 2 Battery with 1 Year Warranty****(G112)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 1 Year Warranty*****(G3)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 6 Month Warranty*****(G8)
Get Deal
| Price after Coupon or Discount | ₹807 |
|---|---|
| Price | ₹849 |
| MRP | ₹3,599 |
| Savings | ₹2,792 |
| Discount | 77.58% |
| Product Name | Original BN30 Battery for Redmi 4A Battery with 6 Month warrenty ****(G322) |
|---|---|
| Store Product Code | B0CB61HFDR |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GILERINS |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Product Manufacturer | GILERINS, THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Number | ORG14 |
| Model Name | Original BN30 Battery for Redmi 4A Battery |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |





Original BN30 Battery for Redmi 4A Battery has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 116 individual ratings. You can rate this product at product review page.