
You can check the price history of Orient Electric 1200 mm Falcon 425 Deco Metallic Bronze Ceiling Fan - Copper here. This product's current Price in India is ₹3,125. The average and highest prices are ₹2,902 and ₹3,290 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,350 |
|---|---|
| 19th Mar 2022 | |
| Average Price | ₹2,902 |
| Based on 1534 days price tracking | |
| Highest Price | ₹3,290 |
| 24th Nov 2024 | |

Orient Electric 1200 mm Falcon 425 Deco Metallic Bronze Ceiling Fan - Copper
Get Deal
| Price | ₹3,125 |
|---|---|
| MRP | ₹3,450 |
| Savings | ₹325 |
| Discount | 9.420% |
| Product Name | Orient Electric 1200 mm Falcon 425 Deco Metallic Bronze Ceiling Fan - Copper |
|---|---|
| Store Product Code | B09V7T8DQ1 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Orient Electric |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Category | Ceiling Fans |
| Product Manufacturer | Orient Electric, Plot No 11, Sector 6, Faridabad, Haryana 121006 & Plot No. S-85 to S-94, E-City, Raviryala village, Maheshwaram Mandal, Ranga Reddy district, Telangana, 501359 |
| Model Number | Falcon 425 Deco |
| Model Number | Falcon 425 Deco |
| Model Name | Falcon 425 Deco |
| Size | 1200mm |
| Dimensions | 20.4D x 20.4W x 17.8H Centimeters |
| Country of Origin | India |







Orient Electric 1200 mm Falcon 425 Deco has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 57 individual ratings. You can rate this product at product review page.