
You can check the price history of OnePlus Buds 3 Truly Wireless Bluetooth Earbuds with Upto 49dB Smart Adaptive Noise Cancellation,Hi-Res Sound Quality,Sliding Volume Control,10mins for 7Hours Fast Charging with Upto 44Hrs Playback here. This product's current Price in India is ₹3,999. The average and highest prices are ₹5,096 and ₹5,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,699 |
|---|---|
| 8th Feb 2026 | |
| Average Price | ₹5,112 |
| Based on 793 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,499 |
| 31st Jan 2024 | |
| Price | ₹3,999 |
|---|---|
| MRP | ₹6,499 |
| Savings | ₹2,500 |
| Discount | 38.46% |
| Product Name | OnePlus Buds 3 Truly Wireless Bluetooth Earbuds with Upto 49dB Smart Adaptive Noise Cancellation,Hi-Res Sound Quality,Sliding Volume Control,10mins for 7Hours Fast Charging with Upto 44Hrs Playback |
|---|---|
| Store Product Code | B0CRH561RC |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | OnePlus |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | In-Ear |
| Product Manufacturer | ONEPLUS TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD. 18C02, 18C03, 18C04 AND 18C05, SHUM YIP TERRA BUILDING, BINHEAVENUE NORTH, FULIAN DISTRICT, SHENZHEN, GUANGDONG, P.R.CHINA 518000, OnePlus |
| Model Number | E509A |
| Model Number | E509A |
| Model Name | Buds |
| Dimensions | 3.2 x 0.6 x 2.5 cm; 50.04 g |
| Country of Origin | China |






OnePlus Buds 3 Truly Wireless Bluetooth Earbuds has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 6628 individual ratings. You can rate this product at product review page.