
You can check the price history of MuscleGrid 10.2 KW Hybrid Solar Inverter with Mobile Monitoring, Overload Protection, Online Protection, Surge Protection (10.2KW) here. This product's current Price in India is ₹82,210. The average and highest prices are ₹77,149 and ₹88,210 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹18,210 |
|---|---|
| 18th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹77,149 |
| Based on 608 days price tracking | |
| Highest Price | ₹88,210 |
| 22nd Sep 2024 | |
| Price | ₹82,210 |
|---|---|
| MRP | ₹192,210 |
| Savings | ₹110,000 |
| Discount | 57.22% |
| Product Name | MuscleGrid 10.2 KW Hybrid Solar Inverter with Mobile Monitoring, Overload Protection, Online Protection, Surge Protection (10.2KW) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DHQTFR86 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | MuscleGrid |
| Rating | 5 / 10 |
| Category | Solar & Wind Power Inverters |
| Product Manufacturer | MuscleGrid Industries, Service@muscleGrid.in |
| Model Number | MG10KW48V |
| Model Number | MG10KW48V |
| Model Name | MuscleGrid 10.2kw Hybrid |
| Dimensions | 38 x 20 x 28 cm; 16 kg |
| Country of Origin | India |






MuscleGrid 10.2 KW Hybrid Solar Inverter with has 5 rating out of 10. This average rating is consist of 9 individual ratings. You can rate this product at product review page.