
You can check the price history of Machado Premium Stainless Steel Vegetable Peeler | Ultra Sharp Curved Blade | Ergonomic Handle | Easy Peeling for Fruits & Vegetables | Dishwasher Safe Kitchen Tool here. This product's current Price in India is ₹280 and the lowest final price is ₹274. The average and highest prices are ₹285 and ₹299 respectively. The current offer price of the product is ₹274, which is ₹11 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹274 |
|---|---|
| 8th Jan 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹280 |
| 28th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹285 |
| Based on 87 days price tracking | |
| Highest Price | ₹299 |
| 8th Jan 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹274 |
|---|---|
| Price | ₹280 |
| MRP | ₹999 |
| Savings | ₹725 |
| Discount | 72.53% |
| Product Name | Machado Premium Stainless Steel Vegetable Peeler | Ultra Sharp Curved Blade | Ergonomic Handle | Easy Peeling for Fruits & Vegetables | Dishwasher Safe Kitchen Tool |
|---|---|
| Store Product Code | B0GFNS736V |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Machado |
| Rating | 10 / 10 |
| Product Manufacturer | Brand: Machado, Marketed & Imported by : Tungsten Inc, Email id: inctungsten@gmail.com, Tungsten Inc, Tungsten Inc |
| Model Number | Sugercane Peeler |
| Model Name | Sugercane Peeler |
| Size | 8.2 cm |
| Dimensions | 27L x 4W Centimeters |
| Country of Origin | China |
Machado Premium Stainless Steel Vegetable Peeler has 10 rating out of 10. This average rating is consist of 107 individual ratings. You can rate this product at product review page.