
You can check the price history of Lumio Vision 9 139cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QD-MiniLED Google TV EPIC1-ADSG here. This product's current Price in India is ₹53,999 and the lowest final price is ₹48,999. The average and highest prices are ₹57,042 and ₹59,999 respectively. The current offer price of the product is ₹51,999, which is ₹5,043 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹48,999 |
|---|---|
| 3rd Mar 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹53,999 |
| 24th Nov 2025 | |
| Average Price | ₹57,042 |
| Based on 392 days price tracking | |
| Highest Price | ₹59,999 |
| 23rd Apr 2025 | |

Lumio Vision 7 127 cm (50 inches) 4K Ultra-HD Smart QLED Google TV FTW2-ADSG
Get Deal

Lumio Vision 7 139 cm (55 inches) 4K Ultra-HD Smart QLED Google TV FTW3-ADSG
Get Deal
| Price after Coupon or Discount | ₹51,999 |
|---|---|
| Price | ₹53,999 |
| MRP | ₹81,999 |
| Savings | ₹30,000 |
| Discount | 36.58% |
| Product Name | Lumio Vision 9 139cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QD-MiniLED Google TV EPIC1-ADSG |
|---|---|
| Store Product Code | B0F39P7G4T |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Lumio |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | DIXON TECHNOLOGIES (INDIA) LTD., SHED 2,3,4, EMC 2, NEAR AIRPORT, GOVINDHARAM, MUNAGALAPALEM POST, YERPEDU, MADALAM, CHITOOR , DISTT: ANDHRA PRADESH- 517526, INDIA, Dixon Technologies (India) Limited |
| Model Number | EPIC1-ADSG |
| Model Number | EPIC1-ADSG |
| Model Name | Lumio 140 cm (55 inches) Vision 9 |
| Size | 55 inches |
| Dimensions | 30.5D x 121.9W x 70.9H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Lumio Vision 9 139cm 55 inches 4K has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 169 individual ratings. You can rate this product at product review page.