
You can check the price history of LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver here. This product's current Price in India is ₹33,899. The average and highest prices are ₹33,305 and ₹34,900 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹29,500 |
|---|---|
| 16th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹33,305 |
| Based on 706 days price tracking | |
| Highest Price | ₹34,900 |
| 27th Apr 2024 | |
| Price | ₹33,899 |
|---|---|
| MRP | ₹52,000 |
| Savings | ₹18,101 |
| Discount | 34.80% |
| Product Name | LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver |
|---|---|
| Store Product Code | B09XR6P5PR |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | LG |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Monitors |
| Product Manufacturer | LG |
| Model Number | 27UP850K |
| Model Name | 27UP850K |
| Dimensions | 23.93 x 61.35 x 56.93 cm; 8.9 kg |
| Country of Origin | China |







LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd 3840 has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 281 individual ratings. You can rate this product at product review page.